Blog posts of '2015' 'Kasım'

Çoçuklarda parmak emme alışkanlığı 5 Kasım 2015 Perşembe

Çocukluk döneminde en yaygın görülen alışkanlık parmak emmedir. Üç aylıktan itibaren başlayabilir ve 2 yaşına kadar bebeğin emmek istemesi normal bir durum olarak kabul edilir. Her 8 çocuktan birinde (7-11 yaşları arası) devam eden parmak emme alışkanlığı görülmektedir ve özellikle kızlarda bu durum erkeklere oranla daha yaygındır. Emme alışkanlığı, daimi dişler sürmeye başlamadan önce bırakılmaktadır.

Emme alışkanlıkları 5 yaşından önce bırakılırsa, dişler çoğunlukla normal büyüme ile kendi kendine düzelebilir. Alışkanlık 5 yaşından sonra da devam ederse çocuk ilerde dişlerinin düzeltilebilmesi için ortodontik tedavi görmek zorunda kalabilir. Ancak alışkanlık tam anlamıyla önleninceye kadar tedaviye başlanmaz çünkü tedavinin başarısı bu durumda azalmaktadır. Alışkanlığı yenmek, çocuk bundan zevk aldığı sürece çok kolay olmamaktadır. Gece istem dışı gerçekleştirilen emmeden önce, çocuğun gündüzleri parmak emmesi bıraktırılmalıdır.

Yorumlar (0)
Diş çürüğü kişiden kişiye bulaşabilir mi? 2 Kasım 2015 Pazartesi

Yapılan çalışmalarda diş çürüğüne neden olan bakterilerin bebeklikten itibaren ağza yerleşebildikleri ve bunun kaynağının çoğunlukla bebeğe yakın temastaki kişilerin ( anne, baba, bakıcı, kardeş vs. ) olduğu gösterilmektedir. Ayrıca çeşitli yaş gruplarındaki okul arkadaşlarının birbirlerine bu bakterileri bulaştırabildiklerini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Aileden veya arkadaşlardan bulaşan çürük yapıcı bakteriler ağza yerleştikten sonra sayıları artarsa diş çürüğüne neden olabilirler. Bundan dolayı diş çürüğünün bulaşabilir bir hastalık olduğu ifade edilmektedir.

Yorumlar (0)